Previous Award Recipients

The Port Coquitlam Volunteer Recognition Awards were created in 1997, in partnership with Fortis BC (formerly Terasen Gas), to recognize and celebrate the spirit, dedication and outstanding contributions of Port Coquitlam’s volunteers.

The City of Port Coquitlam is proud to recognize and applaud the following Volunteer Recognition Award recipients

The Volunteer Recognition Awards were originally presented in November of each year. In 1999 the Awards were postponed so that the event could be held in April during National Volunteer Recognition week. In addition, nomination categories were added for the 2000 Awards. As you may note above, the categories have evolved in subsequent years.

2017 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Linda Sliworsky

Caring & Safety
Nancy McCurrach

Environmental Protection & Enhancement
Christina Saremba

Sports & Recreation
Craig Widmer

Youth Programs
Dave Lee
Laion Lee

U21
Candace Chau

Lifetime Volunteer
James Dawson

2016 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Geoff Scott

Caring & Safety
Sandy Burpee

Environmental Protection & Enhancement
Shane Peachman

Sports & Recreation
Eric Svingen-Jones

Youth Programs
Tonya Pankratz

U21
Ashley Laurino and Haaris Mahmood

Lifetime Volunteer
Irene Brown

2015 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Marg Owens

Caring & Safety
Jack Bos

Environmental Protection & Enhancement
Norm Fletcher

Sports & Recreation
David Bird

Youth Programs
Paul MacDonald

U21
Alanna Stockford

Lifetime Volunteer
Thelka Wright

2014 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Lois McCrady

Caring & Safety
Kim Stack

Environmental Protection & Enhancement
Sandy Budd

Sports & Recreation
Evan Kellett

Youth Programs
Dave Marsh

U21
Samantha Seney

Lifetime Volunteer
Bev Moulds

2013 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Thelka Wright

Caring & Safety
Walter Van Drimmelen

Environmental Protection & Enhancement
Eurilda Larsen

Sports & Recreation
Robyn Doig

Youth Programs
Patrick McCarthy

U21
Katrina Besler

Lifetime Volunteer
Jean Peachman

2012 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Brian Hubbard

Caring & Safety
Corry Moffat

Environmental Protection & Enhancement
Garry Elgear

Sports & Recreation
Fred Lachlan

Youth Programs
Margaret Mahovlich

U21
Cathleen Redman

Lifetime Volunteer
Bob Buchan

2011 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Marilyn Sander

Caring & Safety
Doreen Gilbert

Environmental Protection & Enhancement
Dianne Ramage

Sports & Recreation
Gord McIntosh

Youth Programs
Jamie Fulton

U21
Tamara Fader

Lifetime Volunteer
Kathryn (Kay) Swalwell

2010 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Lorraine Richard

Caring & Safety
Nicole Cameron

Environmental Protection & Enhancement
Ian Barrie

Sports & Recreation
Renée Chadwick

Youth Programs
Leila Rodriguez

U21
Julia Tikhonova

2009 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Bryan Ness

Caring & Safety
Dave Teixeira

Environmental Protection & Enhancement
Harry Burgoyne

Sports & Recreation
Michelle MacRae

Youth Programs
Debby Murillo

U21
Vicky Chan

2008 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Karon Fuson

Caring & Safety
Bernie Poitras

Environmental Protection & Enhancement
Connie Boulos

Sports & Recreation
Barry Lilburn

Youth Programs
Lenae Ingram

U21
Brittney Fader

2007 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Julie Schmidt

Caring & Safety
Bruce Moore

Environmental Protection & Enhancement
Darin McClain

Sports & Recreation
Lori Ross

Youth Programs
Jacquie Iverson

U21
Christopher Gaube

2006 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
John Hansen

Caring & Safety
Joyce Lissimore

Environmental Protection & Enhancement
David Bennie

Sports & Recreation
Gary Cummings

Youth Programs
Barb Andrew

U21
Elisa Kharrazi

2005 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Irene Bouchard

Caring & Safety
Ted Kuntz

Environmental Protection & Enhancement
Ted Wingrove

Sports & Recreation
Greg Crowe

Youth Programs
Bruce Carabine

U21
Jennifer Burrows

2004 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Harold Peters

Caring & Safety
Linda Baillie

Environmental Protection & Enhancement
David Mounteney

Sports & Recreation
Glenn Pollock

Youth Programs
Randy Alex

U21
Amanda Rutter

2003 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Pippa van Velzen

Caring & Safety
Catherine Nicholson

Environmental Protection & Enhancement
Eunice Hodge

Youth and Sports
Linda Ellwood

U21
Kevin Woytas

2002 Award Winners

Arts, Heritage & Cultural Awareness
Bozena Lukomska-Khan

Caring & Safety
Dan Caul

Environmental Protection & Enhancement
Ian McArthur

Youth and Sports
David Cairns

U21
Kevin Harding

2001 Award Winners

Caring & Safety
Andrew Nord

Environmental Protection & Enhancement
Don Gillespie

Heritage and Cultural Awareness
Norma Gillespie

Youth and Sports
Kathie Clare

U21
Kyle Tiney

2000 Award Winners

Caring & Safety
Maureen Adams

Environmental Protection & Enhancement
Mike Griffin

Heritage and Cultural Awareness
Louise Bailey

Youth and Sports
Bob Buchan

1998 Award Winners

Mrs. Shirley Armillotta
Mr. Jerome Bouvier
Mrs. Nel Forrest
Ms. Susan Mewhort
Ms. Nancy Ogilvie
Mrs. Georgina Kolodiazny

1997 Award Winners

Mr. Don Ackert
Mr. Doug Bennie
Mrs. Mary Daniel
Mr. George Laking
Mrs. Lois Milne